Poplatek za vyřízení žádosti o půjčku
Sjednání půjčky je málokdo zdarma. Přitom je logické, že když si chcete půjčit peníze, nemáte prostředky, z nichž byste mohli takový poplatek hradit. Jeho výše je různá, často sahá až do tisíců korun. Hodně i záleží na tom, kolik peněz si půjčujete.
Když si půjčíte jednotky tisíc korun, bude tento poplatek výrazně nižší, než když požádáte o desítky či stovky tisíc korun. Samozřejmě se však najdou banky a soukromé společnosti, které ho nevyžadují. V bance se poplatek za sjednání půjčky většinou platí předem.
Poplatek za vedení běžného a úvěrového účtu
V bance ke své půjčce potřebujete hned dva účty. Tím prvním je úvěrový účet, na které se nacházejí peníze, co čerpáte, druhým běžný účet neboli váš osobní účet. Když tedy nejdete o peníze žádat do své banky, musíte mít ještě jeden běžný účet. I s minimálním nastavením funkcí nebývá tento účet zdarma a většinou vás stojí pár desítek korun měsíčně. Výše poplatku za běžný i úvěrový účet se rovněž odvíjí od výše vypůjčené částky nebo od účelu úvěru.
Ani předčasné splacení není zdarma
Předčasné splacení banky nabízejí zdarma jen u vybraných typů úvěrů. Často na tento poplatek ale narazíte. Když se tedy rozhodnete peníze splatit bance předčasně, spočítejte si nejprve, zda se vám to vůbec vyplatí – jestli není lepší si je šetřit a chytře investovat.
Poplatek za předčasné splacení často souvisí s úvěry, které mají zafixovanou úrokovou sazbu. Když vám však fixace skončí, můžete využít předčasné splátky zdarma. V této oblasti navíc banky výrazně polevují, protože je zde tlak na zrušení poplatků.
Jak získat půjčku bez poplatků
Poplatky vám mohou půjčku výrazně prodražit. I půjčka s nízkým úročením se vlivem vysokých poplatků může stát drahá. Proto spíše než samotnou úrokovou sazbu posuzujte její RPSN – roční procentuální sazbu nákladů, která zahrnuje souhrn všech nezbytných poplatků. Porovnejte si nabídky na internetu a z nich si vyberte tu nejzajímavější.
0 komentářů k zobrazení