skip to Main Content

Máte ve smlouvě špatnou RPSN? Poskytovatel vám vrátí peníze

Kde Je Nejvýhodnější Bankovní Půjčka

Roční procentuální sazba nákladů neboli RPSN je základní údaj, kterým můžete posoudit výhodnost nabízeného úvěrového produktu. Není to úroková sazba, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Úroková sazba totiž může být značně zavádějící, protože zahrnuje pouze úrok, nikoliv další poplatky, které se sjednáním úvěrového produktu běžně souvisejí. Každý poskytovatel nabízí úvěry za jiných podmínek. Pokud je však RPSN uvedena ve smlouvě, musí být uvedena správně. Když zjistíte, že je špatná, musí vám poskytovatel vrátit část zaplacených peněz.

Diskontní sazba ČNB místo roční procentuální sazby nákladů

Již v minulosti došlo k případu, že poskytovatel uvedl do smlouvy špatnou RPSN a dlužník celou věc dostal až k Nejvyššímu soudu. Poskytovatel úvěru má dle zákona o spotřebitelském úvěru dokonce povinnost dlužníka informovat o RPSN ve smlouvě.

Dnes se špatná výše RPSN řeší změnou této sazby na diskontní sazbu, kterou stanovuje ČNB. Ta ale pro poskytovatele není tak výhodná. RPSN může být nesprávně uvedena nedopatřením nebo kvůli početní chybě. Na ničem z toho ale nezáleží. Pokud si spotřebitel této chyby všimne, je úvěr od počátku poskytnutí úročen pouze výší diskontní sazby, takže na něm poskytovatel výrazně prodělá. Sankce sice nemusí být uplatněna vždy, většinou však je uvalena.

Co vše zahrnuje RPSN

RPSN zastřešuje celou řadu poplatků, které se s úvěry pojí. Mohou to být jak jednorázové poplatky, co se platí ihned při sjednání úvěru, tak i poplatky hrazené pravidelně každý měsíc. RPSN také zahrnuje samotnou úrokovou sazbu. Bez ní by jeho hodnota postrádala smysl.

Díky RPSN budete mít jasnou představu o tom, kolik za půjčku či úvěr zaplatíte. Banka by vám sazbu měla poskytnout už před sjednáním úvěru. Pokud je ale úvěr jen minimální a nevztahuje se tedy na něj úprava ze spotřebitelského zákona, tak s tím nic nenaděláte. Naštěstí je jako spotřebitelský úvěr dnes klasifikována většina poskytovaných úvěrů.

Proč si hlídat RPSN u úvěru

  • Přesně víte, kolik ročně na úrocích a dalších poplatcích zaplatíte.
  • RPSN je mnohem přesnější než pouhá úroková sazba, která vyčísluje jen samotné úroky a nevšímá si dalších poplatků.
  • U krátkodobých půjček RPSN být uvedeno nemusí, u spotřebitelského úvěru má poskytovatel povinnost ho uvést vždy.
  • Když bude RPSN ve smlouvě zapsáno špatně, tak na úvěru výrazně ušetříte, protože diskontní sazba ČNB je výrazně nižší. Úvěry od mnoha poskytovatelů jsou zbytečně předražené.

Poslední články

Pozor na půjčky od soukromé osoby

Proč si dávat pozor na půjčky od soukromé osoby

Dříve, než se rozhodnete podepsat smlouvu o půjčce, zjistěte si o poskytovateli veškeré informace. Hledejte obchodní historii a skutečné reference od lidí, kteří mají s vámi vybraným poskytovatelem nějaké zkušenosti.…

mKonto je účet bez zbytečných poplatků

mKonto – běžný účet zdarma od mBank.cz

Využívá jej už více než 700 tisíc lidí a jde o účet oceňovaný i v prestižních soutěžích. mKonto je skutečnou vlajkovou lodí mBank, která v českém prostředí působí již od roku 2007…

Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
Vyhledat