Na co myslet před půjčkou?

Na co myslet před půjčkou - ilustrační foto
Předtím, než přijmeme jakýkoliv finanční závazek, musíme promyslet několik důležitých věcí. Jednou z nich je dlouhodobá schopnost pravidelně splácet určenou výši splátek. Pravidelná splátka je to, co Češi zanedbávají nejčastěji. Stává se, že platí menší částku nebo později. Dostanou-li se do prodlení, hrozí jim nepříjemné sankce, které mohou ohrozit jejich další existenci. Pak už je to jen krok od dluhové spirály.

Ačkoliv při dnešní dostupnosti není získání půjčky nic složitého, představuje tento krok rozhodnutí, kterého bychom mohli dřív či později litovat. Život na dluh patří k synonymům dnešní doby. Dlužit peníze je běžné a nikdo v tom nespatřuje nic špatného, jde-li o řádnou půjčku. V podstatě se jedná o výměnný obchod, kde peníze představují zboží. Na jedné straně stojí ti, kteří peníze mají a jsou ochotni je půjčit, na druhé ti, kteří je nemají a nutně potřebují. Klíčové je, aby měly obě strany znalosti a informace. To znamená, že se tyto strany nebudou navzájem obelhávat a krýt fakta.

Je půjčka opravdu jediným možným řešením?

Hlavně dlužník by měl být schopen racionálně posoudit možný úvěr z pohledu budoucnosti. Přestane-li být časem dlužník schopen řádně splácet, hrozí uvíznutí v dluhové propasti. Než přijmeme jakoukoliv půjčku, je vhodné ji pořádně zvážit. Zda je opravdu nutností, bez které se nedá fungovat či jen rozmar a dále, zda budeme schopni splácet nyní, za rok či dva, podle doby trvání splácení. Stát se může vše. Nemoc, ztráta zaměstnání apod.

Zvlášť nevýhodné je půjčovat si na dovolenou, Vánoční dárky a jiné nedůležité věci, pokud už tak vycházíme tak – tak a nejsme schopni z platu odkládat bokem a šetřit. Optimální nastavení výše splátky určující, přesto však bývá často kamenem úrazu. Vhodné je nastavit si takovou výšku, abychom po každém splacení závazků mohli normálně fungovat a tvořit ještě i rezervu, pro nečekané události.

Kontrola odchozích plateb

Neméně důležité je rovněž pokaždé se ujistit, že peníze byly v pořádku převedeny na účet věřitele. Jedině tak se dá zamezit nepříjemným situacím. Pokud se dostaneme do tíživé situace ne vlastní vinou, nevyplácí se hrát mrtvého brouka. Vždy lze situaci vysvětlit a pokusit se nalézt řešení. Snížení měsíční splátky a prodloužení doby splatnosti, sloučení více úvěrů do jednoho apod. Velmi důležitým krokem je vhodný výběr správné instituce. Půjčovat by si člověk měl jen od prověřené společnosti. Neopatrnost a bezmyšlenkovité jednání, se může šeredně vymstít.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*