Půjčky do několika minut aneb Jak nenaletět?

Varování
Pozor na podvodné půjčky

Vyřídit si půjčku je v dnešní době otázka několika minut. Právě to je důvod, proč být obezřetní – riziko, že naletíte lichvářům, je poměrně vysoké. Při vyřizování půjčky je dobré držet se několika základních pravidel, která vám pomohou oddělit zrno od plev.

Reference a doporučení

Máte-li vytipovanou společnost, o které jste se dozvěděli jakkoliv (letáček, soused, přátelé) využijte mocný nástroj zvaný internet a zjišťujte. Prověřte si reputaci dané společnosti a zjistěte jak moc či málo byli ostatní zákazníci spokojeni. Využijte k tomu internetová fóra, která umožňují sdílet komukoliv osobní zkušenosti. Jestliže narazíte na negativní hodnocení, jde o jasný signál, že něco řádně zavání a cesta tudy nevede. Zkuste o úvěr požádat raději jinde. Jak se praví „dvakrát měř a jednou řež“.

Kontrolujte i varování na www.podvodnepujcky.cz.

Pochybná inzerce je varovný prst

Společnosti, jež mají tradici na českém finančním trhu a stabilní zázemí většinou nevyužívají k šíření podvědomí pochybné letáčky a lokální inzerci. Rozmýšlíte-li se, že smlouvu o půjčce uzavřete s takovou společností, ještě okamžik u rozmýšlení setrvejte. Zcela určitě najdete podobné lákavé nabídky také u férových institucí, které se lichvou neživí, a přesto požadované finanční prostředky dokážou poskytnout do několika minut. Pozor na oblíbené praktiky lákat na rychlou půjčku bez nahlížení do registru dlužníku. Tento typ úvěru mimo jiné upravuje spotřebitelský zákon, jenž sjednocuje podmínky pro poskytování úvěrů, jak pro bankovní instituce, tak ostatní nebankovní poskytovatele. Každá společnost je povinná nyní prověřit možnost splácení klienta, pokud tak neučiní, riskuje pokuty v nemalé výši.

Další špinavé praktiky

Podvodníci a lichváři používají řadu špinavých praktik. Patří sem například žádost o zaplacení poplatku za poskytnutí úvěru. Poplatek je sice běžnou součástí úvěru, ale normálně se rozpočítává do jednotlivých splátek. Nereagujte rovněž na jakékoliv výzvy, které vás nabádají k volání na zákaznické linky, a také ignorujte společnost, jejíž zástupce chce s vámi probrat možnosti půjčky na osobní schůzce v místech, jako jsou restaurace, kavárny atd. Pozornost věnujte nejen vystupování, vyjadřování, ale i kvalitě hovoru, pokud voláte na inzerát (je-li slyšet v telefonu další zvuky, šum, hlasy), které nepůsobí zrovna profesionálně.

Vždy si můžete vybírat

Ačkoliv máte dojem, že na výběr moc nemáte, protože v bance vám nic nepůjčí, opak je pravdou. I mezi nebankovními institucemi existují společnosti věhlasného jména. Mnohé nebankovní instituce bedlivě sledují finanční trh a snaží se přizpůsobit aktuálním podmínkám. Pravdou sice je, že úrok zde bude o něco vyšší, ale zase převládají jiná pozitiva – jednak rychlé vyřízení bez zbytečné byrokracie a možnost nastavit půjčku dle svých potřeb. V bance se s vámi bavit nebudou, mají jasně daná pravidla a úředník je jen malý pán. Kdežto mnohé nebankovní společnosti přistupují ochotně na nižší splátku a delší splatnost.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*