skip to Main Content

Riziko předem nepromyšlené půjčky

Počítání Splátek - Ilustrační Foto
Mnoho lidí se dnes nadchne pro jednoduchost půjčky a předem velmi neuváží, zda je to opravdu to nejlepší řešení. Často se totiž ukáže, že nepromyšlené jednání není zrovna to pravé ořechové. Lidé se nechávají strhnout lákavými nabídkami, reklamou nebo hecováním druhých. Výběr půjčky by měl být spojen s logickým uvažováním a výběrem správného typu půjčky, protože jde o krok, který může zásadním způsobem ovlivnit váš život. Společně se dnes podíváme na rizika, která z takové půjčky pramení.

Riziko zbrklé půjčky – nezvládnutí splátek

Mnoho lidí se nechá nadšeně strhnout nějakým zbožím, které touží už delší dobu mít doma, protože si pak budou připadat „hogofogo“. Ať už jde o novou luxusní lednici, televizor nebo nábytek. Své udělá reklama, údiv přátel a lákavá nabídka, které prostě nelze odolat. Možná jsou první tři, čtyři splátky úplně v pohodě, ale pak se v domácnosti něco pokazí a zjistíte, že nemáte žádnou finanční rezervu pro nečekané události. Ale pokažený spotřebič je potřeba buď opravit a nebude to levné nebo koupit úplně nový. A malér je na světě. Tohle není jediný scénář. Můžete onemocnět, mít menší výplatu a už je splácení půjčky na hraně.

Riziko vysokých sankcí

Jednou se opozdíte nebo nezaplatíte a hrozí riziko vysokých sankcí – stačí jen špatná volba společnosti či řádně neprostudovaná smlouva. Než si vyřídíte jakoukoliv půjčku, je dobré vědět, jaký vás čeká trest v případě opožděné splátky a jak moc vás může taková chyba ohrozit. K opožděné splátce je většinou váže úrok z prodlení, díle pak náklady advokáta a jiné. No a dlouhodobý problém je na světě.

Riziko přemrštěného přeplácení

Úvěr, který si hodláte vzít, by měl být výhodný. Trocha matematiky v tomto případě neuškodí. Ukazatelem je v tomto případě RPSN – roční procentuální sazba nákladů. Úroková sazba, poplatky, další platby. Nižší RPSN je samozřejmě lepší. Pokud si úvěr neprověříte a kývnete hned na první nabídku, můžete si zadělat na malér, a také přeplatíte víc, než je nutné. Ze začátku budete splácet třeba jen úrok, než se dostanete k samotné jistině. Může se stát, že dané zboží zaplatíte i 3x – to opravdu chcete?

Nejhorší riziko – ztráta nemovitosti

Nezřídka se stává, že lidé látají jednu nevýhodnou půjčku druhou. V zoufalství, kdy nemohou již dodržet svým závazkům u jedné společnosti, vezmou si úvěr u jiné a kolotoč nabírá na obrátkách. Takto si kopete hlubší a hlubší dluhovou jámu. Končí to i tak, že zadlužený člověk přijde o střechu nad hlavou. Začít to může úplně nevinně. Třeba půjčkou na automobil.

Na co myslet před půjčkou

Nechceme vás strašit, protože půjčka nemusí být vždy noční můrou a může naopak mnohdy i pomoci. Ovšem důležité je vědět, od koho si půjčuji, znát perfektně všechny podmínky a především být schopen splácet půjčku a ještě odkládat i nějakou tu korunu bokem, pro případ nečekaných událostí. A počítat s tím, že mohou i onemocnět. Takže mít buď i pojištění proti neschopnosti splácet, nebo dostatečnou finanční rezervu, ze které se dá v takovém případě čerpat.

Poslední články

Pozor na půjčky od soukromé osoby

Proč si dávat pozor na půjčky od soukromé osoby

Dříve, než se rozhodnete podepsat smlouvu o půjčce, zjistěte si o poskytovateli veškeré informace. Hledejte obchodní historii a skutečné reference od lidí, kteří mají s vámi vybraným poskytovatelem nějaké zkušenosti.…

mKonto je účet bez zbytečných poplatků

mKonto – běžný účet zdarma od mBank.cz

Využívá jej už více než 700 tisíc lidí a jde o účet oceňovaný i v prestižních soutěžích. mKonto je skutečnou vlajkovou lodí mBank, která v českém prostředí působí již od roku 2007…

Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat