Rodinné finance aneb 7 tipů jak ušetřit v domácnosti

Rodinné finance - Ilustrační obrázek

Patrně si stejně jako mnoho dalších lidí kladete otázku, jak ušetřit v domácnosti, aby vás nestrašila pokaždé příchozí částka na složence. Děsíte-li se už předem každého vyúčtování a vaše peníze se vždy rozkutálí kosmickou rychlostí, pak jsou naše rady určeny právě vám.

Jestliže to není jen pocit, ale holý fakt, že vaše těžce vydělané peníze padnou vždy na úhradu složenek, pak je načase přemýšlet, kde všude lze utáhnout opasky a trochu se uskromnit. Přinášíme vám hned několik tipů, jak ušetřit v domácnosti a něco si určitě vyberete. Sice díky našim tipům nezbohatnete, ale nějakou tu kačku ušetřit můžete. Stačí se jen chovat rozumně a vzít si některé naše rady k srdci. Ušetřené peníze můžete pak využít mnohem zajímavějším způsobem.

Úsporné žárovky

Úsporné žárovky a zářivky mají až 5x menší spotřebu a 15x delší životnost. Ovšem lámat hůl nad obyčejnými žárovkami nemusíte. Protože v šatně, koupelně a toaletě se používání zářivek nedoporučuje, časté rozsvěcení jim nevyhovuje a zkracuje to jejich životnost. Mimo jiné se naučte za sebou zhasínat a veďte k tomu i děti.

Chytré spotřebiče

Při pořizování nové myčky, pračky, mikrovlnky apod. investujte do inteligentních spotřebičů, jež umí šetřit energii i vodu. Při nákupu se stačí vydat směrem energetických tříd. Přestože mohou být dražší, vyplatí se z dlouhodobého hlediska a ušetří vám na elektrické energii nemálo peněz.

Praní prádla

Prádlo perte na menší teploty – stačí bohatě i čtyřicítka. Předepírejte prádlo jen v nutných případech, volte kratší programy, ušetříte hodně energie. Pračku rovněž umístěte na rovnou a pevnou podlahu, aby odstřeďování probíhalo optimálně. Máte-li pračku na nerovné podlaze, prodlužuje se doba odstřeďování a zvyšuje se spotřeba elektřiny. Perte až v okamžiku, kdy máte pračku dostatečně vytíženou, případně využívejte program na poloviční náplň.

Používání lednice

Zkraťte dobu hledání potravin v lednici. Dveře, jež necháváte otevřené delší dobu, způsobují námrazu a navyšuje se tak spotřeba energie až o 75%. Do lednice rovněž nevkládejte teplé potraviny, protože prudce zvýšíte teplotu uvnitř a tím pádem i spotřebu.

Žehlení prádla

Prádlo žehlete vlhké, protože příliš suché nebo naopak mokré prádlo prodlužuje dobu žehlení. Žehlit začínejte prádlo vyžadující vysokou teplotu. Jemné prádlo se žehlí na nízké teploty, vypněte žehličku a využijte zbytkové teplo.

Větrání v zimě

Větrejte krátce a intenzivně, zbytečně nepřetápějte místnosti. Každý stupeň nad 20 °C zvyšuje spotřebu energie až o 6%. Topení nevypínejte, když nejste doma, zdi zbytečně chladnou a budete muset potom déle topit na vyšší teplotu, abyste svůj domov vyhřáli.

Sprchujte se

Vana s horkou vodou je určitě bezvadný a příjemný relax, který si po náročném pracovním dni zaslouží každý. Na stranu druhou vás ovšem 20 minut ve vaně stojí zbytečné peníze. Místo toho zvolte sprchu. Hodně lidí se domnívá, že během sprchování spotřebují větší množství vody, ale není tomu tak.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*