skip to Main Content

Jak funguje kreditní karta? A jak ji získat

Nakupování Přes Internet

Víte co je to tzv. kreditka? Vypadá úplně stejně jako běžná platební karta, ale v podstatě peníze, které na ní máte, nejsou vaše, kdežto platební kartou, kterou máte ke svému účtu, slouží na to, abyste mohli v obchodě platit svými finančními prostředky. Tedy pokud vám banka vystaví kreditní kartu, zřizuje vám v podstatě úvěr, který, když využijete, splácíte později v podobě měsíčních splátek nebo jednorázově. Podívejte se, které výhody vám kreditní karta přinese a jaké riziko sebou její pořízení nese.

Může vás zajímat:

Kreditní karta má své výhody

Jak jsme si již řekli, peníze na kreditní kartě nejsou vaše. V případě, že vy sami nemáte na svém bankovním účtu peníze, můžete zaplatit kreditní kartou úplně stejně v obchodě, jako se svojí kartou, s tím rozdílem, že si peníze půjčujete. Pokud stihnete utracené peníze z kreditky vrátit v tzv. bezúročném období, neplatíte nic navíc, pokud se vám to nepovede, po bezúročném období, vám instituce, která vám kreditku sjednala, vystaví výpis, kde budete mít uvedenou minimální měsíční splátku, kterou budete muset zaplatit. Výhody kreditní karty jsou:

  • Bezúročné období
  • Finanční rezerva
  • Možné slevy

Ke kreditní kartě můžete získat různé slevy do obchodů, případně některé banky vracejí určité procento, nejčastěji do 2 %, zpět. Tedy pokud budete využívat kreditku na nákupy a nemusíte se bát, že poté nebudete mít na zaplacení, je možná lepší platit v obchodech touto kartou, kdy se vám možná z nákupu vrátí nějaká ta koruna, případně dostane slevy do jiných obchodů. Bezúročné období se pohybuje většinou okolo 45 dní. Záleží ale na konkrétní společnosti, která vám kreditní kartu vystaví.

Kde získat kreditku?

Kreditní kartu si můžete vyjednat u své domovské banky, kde máte vedený běžný účet, často ji dostanete automaticky, již při zakládání účtu. Takovéto karty nabízejí i některé nebankovní společnosti, využití je v podstatě stejné. V některých případech si také lze sjednat kreditní kartu online a nemusíte nikam chodit. Kreditka vám po schválení přijde domů. Můžete se tak podívat na internetové stránky, které nabízejí srovnání kreditních karet a vybrat si to, která bude pro vás nejvhodnější.

Rizika spojená s kreditní kartou

Jak jste si přečetli v úvodu článku, peníze které máte na kreditní kartě, nejsou vaše a musíte je vrátit. Tato karta tak není vhodná v případě, že chcete peníze utratit jednorázově a nebudete moci celou částku uhradit v době bezúročného období. Čeká vás tak zatížení rodinného rozpočtu o splátky kreditky a úrok u těchto karet nebývá nejvýhodnější. Proto si dejte pozor na to, abyste postupem času nedostali do dluhové pasti. Pokud potřebujete pár desítek tisíc, je vhodnější si vzít klasickou půjčku, kde budete mít splátky menší, než na kreditní kartě.

Poslední články

Pozor na půjčky od soukromé osoby

Proč si dávat pozor na půjčky od soukromé osoby

Dříve, než se rozhodnete podepsat smlouvu o půjčce, zjistěte si o poskytovateli veškeré informace. Hledejte obchodní historii a skutečné reference od lidí, kteří mají s vámi vybraným poskytovatelem nějaké zkušenosti.…

mKonto je účet bez zbytečných poplatků

mKonto – běžný účet zdarma od mBank.cz

Využívá jej už více než 700 tisíc lidí a jde o účet oceňovaný i v prestižních soutěžích. mKonto je skutečnou vlajkovou lodí mBank, která v českém prostředí působí již od roku 2007…

Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
Vyhledat